Lenovo ThinkStation S20 Intel Xeon W3520/2.66 GHz
0 out of 5
Intel Xeon W3520/2.66 GHz 4G RAM 250G HDD DVD-Writer
Overview
| Quick Specification: | |
| Brand | Lenovo |
| Model | ThinkStation S20 |
| Processor (CPU) | Intel® Xeon W3520/2.66 GHz Processor (8M Cache, up to 2.93 GHz) |
| Chipset | Intel® X58 Express |
| Memory (RAM) | 4GB DDR3 (Max supports 12GB) |
| Storage HDD | 250GB SATA |
| Optical Drive | DVD-Writer |
| Form Factor | Tower (DT) |
| Connections | Front: 2x USB 2.0 1x microphone in,1x headphone 1x 20 in 1 Card Reader Rear: 1x DVI Connector 2x Display Port Connector 8x USB 2.0 connectors 1x Serial Connector 1x eSATA 1x 1GB Ethernet Port (LAN) 1x Line Out Connector 1x Line-in/Microphone Connector 1x Audio line-out (side surround) 1x Headphones 1x Microphone 1x SPDIF Input 1x SPDIF Output |
| Expansion Slots | 2x PCI-E 16x Slots 2x PCI Slots |
| Power Supply | 625W power supply |
| Dimensions (H x W x D) | (18.8 x 6.9 x 19) inch |
| Weight | 14.50 kg Approx. |
| Warranty | 1 Year Return to Base |
Free Shipping & Returns
Money Back Guarantee
Online Support 24/7
Secure Payment
Related Products
Desktops, PC only
Dell OptiPlex 390 Desktop Computer i5 2400 8GB 500GB SATA
0 out of 5
Desktops, PC only
Dell Optiplex 7070 i5 9500 16GB RAM 256GB SSD SFF WIN11 WRNTY
Dell OptiPlex 9020 SFF i5 4570
HP Workstation z400 - Xeon W3520 2.66 GHz 8GB RAM 500GB HDD 1YR Warranty